Boys & Girls District Track/Field @ Liberty - Huffman (4/11-4/12/17)

Below are our results of the District Track Meet which was held in Liberty/Huffman of those who placed 1-6.

(Top 2 Finishers in District move on to Regionals in Huntsville on April 28th/29th.)

 

REGIONAL QUALIFIERS: Becca Rasberry - High Jump

    Anne Crane - Shot Put

    Cole Mclawchlin - High Jump/Triple Jump

    George Molchan - Long Jump

 

VARSITY GIRLS: 4th - 49.5 Points

JV BOYS: 4th - 88 Points

VARSITY BOYS: 5th - 63 Points

 

VARSITY GIRLS:

DISTRICT CHAMPTION - High Jump - Becca Raspberry - Jump of 4’ - 8” Feet

2nd Place - Shot Put - Anne Crane - Throw of 33’ - 9” Feet

3rd Place - 4x200M Relay - Team of: Cameron Baker, Autumn Mcadams, Kaia Blackmon, Colbi Jeansonne - 

  Time of 1:55.77

4th Place - 4x100M Relay - Team of: Cameron Baker, Autumn Mcadams, Kaia Blackmon, Colbi Jeansonne - 

  Time of 53.77 Seconds

4th Place - Shot Put - Annalyse Jordan - Throw of 29’ - 9” Feet

5th Place - 400M - Colbi Jeansonne - Time of 1:11.00 Minutes

6th Place - 200M Dash - Autumn Mcadams - Time of 28.00 Seconds

6th Place - 1600M - Alysa Doty - Time of 6:31.93 Minutes

6th Place - 3200M - Alysa Doty - Time of 15:46.48 Minutes

6th Place - Triple Jump - Autumn Mcadams - Jump of 30’ - 11” Feet

6th Place - Discus - Cameron Morrow - Throw of 77’ - 1.5” Feet

 

 

JV BOYS: 

DISTRICT CHAMPION - Long Jump - Pressley Blackmon - Jump of 17’ - 11"

DISTRICT CHAMPION - Triple Jump - Pressley Blackmon - Jump of 38' - 1.5"

2nd Place - 4x400 Relay - Team of: Pressley Blackmon, Alex Armstrong, Clifton Conner, Brennan Pott - 

   Time of 3:57.98

2nd Place - Pole Vault - Preston Spoerle - Vault of 7’ - 0"

3rd Place - High Jump - Alex Armstrong - Jump of 5’ - 2"

3rd Place - 1600M - Layton Espinoza - Time of 5:22.56

3rd Place - 4x200 Relay - Team of: Brennan Pott, Jacob Deplois, Alex Armstrong, Coltin Anglin - 

  Time of 1:40.30

4th Place - 4x100 Relay - Team of: Coltin Anglin, Jacob Deplois, Alex Armstrong, Brennan Pott- 

  Time of 46.92

5th Place - 200M Dash - Coltin Anglin - Time of 25.09

5th Place - 3200M - Layton Espinoza - Time of 12:21.93

6th Place - 200M Dash - Jacob Deplois - Time of 25.76

6th Place - 400M - Conner Clifton - Time of 59.79

6th Place - 800M - Conner Clifton - Time of 2:23.12

6th Place - 300H - Preston Spoerle - Time of 50.56

 

  

 

VARSITY BOYS:

DISTRICT CHAMPION - Long Jump - George Molchan - Jump of 19’ - 9” Feet

DISTRICT CHAMPION - High Jump - Cole Mclawchlin - Jump of 6’ - 4” Feet

2nd Place - Triple Jump - Cole Mclawchlin - Jump of 42’ - 1.5” Feet

4th Place - High Jump - Hunter Trahan - Jump of 5’ - 10” Feet

4th Place - 400M - Cole Mclawchlin - Time of 52.94 Seconds

4th Place - 4x400 Relay - Team of: Bryson Leblanc, Coltin Wilson, Trevor Howard Cole Mclawchlin - 

  Time of 3:48.72 Seconds

5th Place - 100M - Breck Squier - Time of 11.65 Seconds

5th Place - 3200M - Foster Brister - Time of 11:03.26 Minutes

5th Place - 110 Hurdles - Foster Brister - Time of 17.90 Seconds

5th Place - 4x100 Relay - Team of: Cole Mclawchlin, Joey Wells, Hunter Ray, Breck Squier - 

  Time of 47.29 Seconds

5th Place - 4x200 Relay - Team of: Breck Squier, Justin Vandekamp, Trevor Howard, Coltin Wilson - 

  Time of 47.29 Seconds

6th Place - Long Jump - Hunter Trahan - Jump of 18’ - 8.5” Feet